تاریخچه هات داگ

بی شک عده بسیار زیادی از ما فست فود میل کرده ایم و احتمالا علاقه زیادی هم به آن داریم. در میان غذاهای فست فودی هات داگ یکی از لذیذترین غذاهاست که همیشه مورد توجه فست فودخواران(!) هم قرار داشته است. اما آیا تابحال به این موضوع فکر کرده اید که هات داگ از کجا و چگونه اومد؟ در مقاله امروز بخش انواع غذاها قصد داریم شما را با تاریخچه هات داگ آشنا کنیم؛ با پاتوق همراه باشید.

به این نکته هم باید توجه داشت کهکمتر کسی پیدا می شود که تا به حال هات داگ یا همان ساندویچ های سرد شیرین و سویس را نخورده باشد. ساندویچ هات داگ در بین آن هایی که عاشق فست فودند خیلی محبوب است و طرفداران خاص خودش را دارد. تا به حال به این فکر کردید که سوسیس هات داگ اولین بار چگونه سحرخیزی شده و یا چرا اسمش هات داگ است؟

هات داگ

حتما می دانید که سوسیس یکی از قدیمی ترین غذاهای فرآوری شده است، آنقدر قدیمی که حتی اسمش در کتاب های قصه و تاریخ ای که قرن ها قبل از میلاد نوشته شده اند هم آمده است. هات داگ که به آن «فرانکفورتر» و «وینر» هم گفته می شود یک جور سویس سرخ شده و یا آب پز شده است که در داخل نان های مخصوص، ساندویچ می شود. این ساندویچ سوسیس انواع مختلفی دارد و برای اینکه بیشتر لذیذ و بی مزه دلچسب شود روی آن با موادی مثل سس خردل، سس گوجه فرنگی، پیاز، مایونز، چاشنی، پنیر، فلفل و … تزئین می شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هات داگ در کدام کشور بدعت شده است؛ خیلی ها شهر فرانکفورت آلمان را جایی می دانند که سوسیس فرانکفورتر اولین بار در آن جا درست شده است. با این حال بعضی ها این گفته را رد می کنند و می گویند سوسیس محبوب «لیتل داگ» اولین بار در اواخر دهه ۱۶۰۰ توسط قصابی به اسم «جوهان» در شهر کوبورگ آلمان درست شده است. می گویند جوهان بعدها به فرانکفورت رفت و سوسیس خود را به این شهر معرفی کرد.

هات داگ

هات داگ آنقدر بامزه بود که خیلی زود در دیگر کشورهای اروپایی و به خصوص در آمریکا هم محبوب شد. در آمریکا این فست فود به چنان محبوبیتی رسید که در داخل گاری های مخصوص به عنوان غذای خیابانی به فروش می رسید. هات داگ در نواحی مختلف آمریکا انواع مختلفی دارد و در قرن بیستم به یک غذای پرطرفدار تبدیل شده بود به طوری که طرف معامله ها بر روی چرخ دستی آن را می فروختند و مشتری های زیادی هم داشتند.

لازم بذکر است که در سال ۱۹۹۳ در ایالت شیکاگو یک نمایشگاه جهانی برپا شده بود تا ۴۰۰ امین سال گشت سال مرگ ورود کریستوف کلمب به آمریکا جشن گرفه شود. افراد زیادی برای شرکت در این جشن به این ایالت رفته بودند و بیشتر آن ها هم در هنگام گرسنه بودن هات داگ می خریدند. هات داگ یک غذای نمکین و بی نمک و ارزان بود که خیلی راحت خورده می شد برای همین طرفداران زیادی داشت.
هات داگ و بیس بال!

در سال ۱۸۹۳، سوسیس تبدیل به غذای مقیاس انجمن های بیش بال شد، می گویند این رسم توسط صاحب یک کافه در شهر سنت لوئیس به وجود آمده است چون او مهاجر آلمانی بود و یک تیم بیسبال هم داشت.

هات داگ

و البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشیم که رد پای مهاجران آلمانی در اختراع نان های مخصوص هات داگ هم به چشم می خورد! نوآوری ذوق نان های مخصوص هات داگ به سال ۱۹۰۴ برمی گردد در آن زمان در ایالت لوئیزیانا یک نمایشگاه خرید برگزار شده بود و افراد زیادی برای خرید هات داگ به مغازه آنتون می رفتند. هات داگ ها آنقدر داغ بودند که نگهداشتن آن ها در دست سخت بود برای همین آنتون به هر کدام از مشتری ها یک دستکش قرض می داد اما از آن جایی که بیشتر این دستکش ها برگردانده نمی شدند او از یکی از دوستانش که نانوا بود کمک خواست! دوستش هم نان هایی را درست کرد که دقیقا پیمانه هات داگ ها بودند.

در این که اولین بار واژه هات داگ چجوری سحرخیزی شد داستان های زیادی وجود دارد؛ یکی از این فرهنگ ها از این قرار است که در سال ۱۹۰۱ عده ای از دستفروشان خیابانی مشغول فروش سوسیس داشهوند بودند و  مشتری ها را ترغیب به خرید می کردند در همین لحظه یک کارتونیست نشریه دفتر تنها در حال رد شدن بود و خیلی سریع کارتون این فروشنده ها را رسم کرد اما از آنجایی که تلفظ صحیح داشهوند را نمی دانست به جای آن از واژه هات داگ کاربرد کرد. هر چند که به عقیده خیلی ها از دهه ۱۸۰۰ واژه داگ به معنی سوسیس شده بود!

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *