عادت های غذایی کودکان

کودکان در سنین پایین بسیار حساس بوده و نیاز به توجه بسیار ویژه ای دارند. یکی از مواردی که اهمیت بالایی دارد را می توان عادت های غذایی کودکان داسنت که برای اینده و کل زندگی کودک بسیار مهم است . در این پست از وبسایت پرتال جامع پاتوق به برسی همین موارد خواهیم پرداخت.

Image result for Baby food habits

بچه ها بعد از یک سالگی می توانند از غذای سفره استعمال کنند یعنی تخصیص خاصی در دریافت و استعمال از غذایی که ما می خوریم، ندارند. اگر ما غذا را با اشتها بخوریم و کودکان را نیز به غذا خوردن ترغیب کنیم روی اشتهایشان تاثیر می گذارد.

درست است که می گوییم کودک از غذای سفره می خورد اما یکسری تبصره و بندها نیز شامل این شرایط می شود. از جمله اینکه کودک در سنین بین یک تا دو سالگی هنوز دندان هایش کامل نشده است. به همین دلیل شک دارد بعضی از غذاهایی که در سفره وجود دارد را نتوانند خوب بجوند. علاوه بر این بدن کودک هنوز پافشاری کافی در برابر زیان ها ندارد و ممکن است که بعضی روزها حالت فتنه پیدا کنند و میلی به غذای سفره نداشته باشد. در این شرایط بسیار مهم است که ما بچه ها را وادار به غذا خوردن نکنیم و گاهی شکل غذا را برای آنها تغییر دهیم.

عادت های غذایی کودکان

 

تغذیه کودک در سال اول زندگی

کودکان در این برهه از زندگی رشدی بسیار سریع دارند بدین لحاظ اخذ غذا بسیار اهمیت دارد. اما با کودکی که بدغذایی می کند چه باید کرد؟ مثل همیشه توصیه ما دوری از اجبار است. اگر کودک ناهار خود را نخورد تلاش می کنیم یکی، دو ساعت بعد غذا را به شکل دیگری به او تعارف کنیم تا ببینیم که غذا را می خورد یا نه و این عمل را آنقدر تکرار می کنیم تا کودک گرسنه شود و خودش میل به غذا خوردن پیدا کند.

غذای بچه ها در این سن باید سه ویژگی مهم داشته باشد: کم حجم، پرانرژی و زودهضم. به همین دلیل عصاره قلم گاوی تفویض اجازه تصرف خوبی برای افزایش به سوپ بچه ها نیست چون با وجود مقوی بودن برای بچه قابل هضم نیست.

بچه ها غذا را در دفعات بیشتری می خورند و مثل ما در سه وعده غذای مورد نیازشان را اخذ نمی کنند. کودک در این سن ممکن است نیاز باشد تا ۶ وعده غذا بخورند. البته بچه یک تا دوساله هنوز شیر مادرش را نیز می خورد؛ یعنی ۵،۶ بار در شبانه روز غذا می خورد و بقیه اش را نیز از شیر مادر تغذیه می کند. به این دلیل به تعداد دفعات و تغذیه کودک از هر دو منبع توجه کنید.

بچه ها در این سن دوست دارند که خودشان غذا را بخورند و مثلا مرغ را در دست بگیرند و به دندان ببرند اما حقیقت این است که توانایی کندن و تکه تکه کردن را ندارند. باید گوشت را برای آنها از نسل جدا کرده و تکه تکه کنیم و در اختیارش بگذاریم.

 

موقع دادن غذاهای جامد باید توجه کنیم که غذا کمی نرم تر از حالتی باشد که خودمان مصرف می کنیم. به عنوان مثال در مورد برنج. یکی از مشکلاتی که ممکن است بچه ها در این سن پیدا کنند یبوست است. کاربرد از برگه هلو و زردآلو و آلو در غذای شان می تواند کارکرد شکم شان را بهتر می کند. اضافه کردن روغن زیتون یا کره در غذای بچه ها نیز در این مورد موثر است و از طرفی به طور کلی برای بچه ها در این سنین آزاد است تا انرژی غذا را افضل ببرد.

عادت های غذایی کودکان

تغذیه کودک در سال اول زندگی

کودکان در این برهه از زندگی رشدی بسیار سریع دارند به این دلیل دریافت غذا بسیار اهمیت دارد

ادویه های تند مثل فلفل یا دارچین و به طور کلی افزودنی هایی که در طعم غذا غالب هستند و ممکن است خیلی به مذاق کودک خوش نیاید را به غذای کودک اضافه نکنیم. بهتر است قبل از نقصان این موارد قدری از غذا را برای کودک کنار بگذارید و سپس برای بقیه اعضای طایفه از این چاشنی ها استعمال کنید. خوردن غذای سفره به این معنی نیست که کودک همه طعم های مورد علاقه ما را بتواند بخورد.

بچه ها ممکن است در بعضی از روزها برای خوردن میوه عصیان کنند. اگر گشنیز تازه در آزادگی کودک قرار دهیم هیچ اجباری برای خوردن میوه در همان یک روز وجود ندارد.

. برخی از مادران تصور می کنند که اگر آب خورش را به کودک بدهند تمام مواد مغذی آن به بدن فرزندشان می رسد و دیگر لازم نیست بچه حتما مخلفات خورش را نیز بخورد. اما این تصور اشتباهی است و آب خورش همه چیز ندارد.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *