بیماری های رایج در حیوانات خانگی

کنل کاف یک اسم رایج هست که برای عفونت نای و ریه در سگ ها به کار می رود. این عفونت در سگ ها بسیار رایج بوده و به شدت اپیدمی است. علت اینکه این آفت بیشتر در کنل های پرورش شایع بوده است از این نام برای این آفت استفاده شده است. این آفت در همه جهان شیوع داشته و بسیاری از سگ ها در طول عمر خود ممکن است به آن مبتلا شوند. سگ ها در تمامی سنین نسبت به این بلا حساس هستند البته چهارپایان جوان آبستن یا مسن که به هر دلیل ضعفی در سیستم ایمنی آنان وجود دارد، احتمال ابتلای بالاتری پیدا می کنند. در ادامه مقاله امروز بیشتر در مورد کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت آلت تخصصی در سگ‌ها خواهیم خواند. در ادامه مقاله امروز بیشتر در مورد کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت دستگاه تخصصی در سگ‌ها خواهیم خواند.

تعداد بسیار زیادی میکرو ارگانیسم می توانند باعث تولید این عفونت های مختلفی شود. هم عوامل باکتریایی و هم ویروسی. مهم ترین عوامل باکتریایی: بودرتلا Bordetella و مایکوپلاسما هستند؛ از عوامل ویروسی می توان به آدنو ویروس ها و پارا آنفولانزا اشاره کرد.

کنل کاف (Kennel Cough)

البته تعداد بسیار زیادی ویروس دیگر و چند عامل باکتریایی هم از عوامل ابتلا به این آسیب هستند و نکته جالب اینجاست که هرساله قواعد بیشتری عامل ویروسی و باکتریایی به این لیست اضافه شوند. هرکدام از این عوامل به اعتکاف می توانند تولید مصیبت کنند و در کثرت از موارد حتی ۲ یا ۳ عامل به صورت جنابه با هم باعث بروز این مشکل می شوند. مهم ترین علائم بالینی سرفه مداوم، ریزش ترشحات از چشم و بینی در شروع آسیب است. در موارد متوسط گاهی تب بینش رویت می شود و حیوان سعی طبیعی خود را دارد و حتی اشتهای حیوان نیز تغییری نمی کند. در ادامه این علائم تشدید می شوند. اشتها ممکن است کامل از بین رفته و ضعف کاملا مشهود می باشد.

حیوان مبتلا به کنل کاف به سرعت باید از بقیه جانواران جدا شده و تحت درمان قرار گیرد. کنترل زیان در مکان هایی که تعداد زیادی حیوان زندگی می کنند مانند کنل های پرورش و امان ها می تواند چالش بر انگیز باشد.

از آن جایی که در این مصیبت بافت ریه مورد هجوم عوامل مصیبت را قرار می گیرد و به خاطر سختی نفوذ فراوانی از داروها به داخل ریه و روند درمان آسیب های عفونی سیستم تنفسی می تواند کمی زمان بر باشد. روند درمان به راحتی بین ۷ تا ۱۴ روز می تواند به طول بینجامد.

گفتیم میکرو ارگانیزم های متعددی مسئول ایجاد این آسیب هستند که فضا برای بعضی از آنان واکنش تولید شده مثل «بوردتلا» و هنوز برای پیشگیری از بقیه عوامل فتنه زا راهکار موثری وجود ندارد. شانس درمان این فتنه در سگ ها بسیار بالا خواهد بود اما هرگز بیاد داشته باشید تشخیص سریع مصیبت و آغاز سریع روند درمانی در بهبود این عارضه بسیار موثر است.

این ویروس مثل عامل FIV (Feline Leukemia Virus) از دودمان رترو ویروس ها می باشد و باعث نوعی سرطان خون لوسمی در گربه ها می شود. بیماری اولین بار در دهه ۶۰ میلادی گزارش شده است. این ویروس ارگان های مختلفی را می تواند درگیر کند. در مقاله امروز پتچی شما را با لوسمی گربه‌ها (FeLV) بیشتر آشنا خواهیم کرد.

روش های بیماری

برخلاف FIV این ویروس از طریق امتزاج آمیزش دو گربه به آسانی می تواند منتقل شود علاوه براین واگذار چاره سازی بیماری از مادر به اسباط هم به آسانی قابل ارجاع هست ویروس در پولها زیاد در بزاق وجود دارد، در هنگام تیمار کردن به راحتی انتقال پیدا خواهد کرد. ویروس تا مدتی در محیط بصورت فعال باقی می ماند به این مناسبت پس ارجاع از طریق ظروف آب و غذای مشترک هم امکان پذیر هست. مصیبت هم احاله افقی و هم عمودی دارد.

روند بیماری

این ویروس هم وسع استعداد تضعیف سیستم ایمنی گربه مبتلا را دارد و میتواند زمینه ساز عفونت های ثانویه شود و هم می تواند باعث تغییرات شدیدی در سلول های خونی شود به همین دلیل آن را لوسمی می نامیم. ارگان هایی مانند تیرموس، طحال، گره های لنفاوی و مغز پایه نژاد ارگان های هدف این مصیبت هستند. شروع علائم بالینی از زمان ورود ویروس به بدن می تواند بسیار متغیر باشد.

در بعضی از مواقع ویروس در مغز استخوان ثبات پیدا نمی کند و تکثیر زیادی نیز پیش نمی آید، در این حالت ویروس تا ۳ هفته قابل کاوش هست ولی بعدا و آن آنتی ژن زخمی شده و قابل استقصا در سرم نیست. در اغلب موارد ویروس باعث آنمی شدید و سرکوب مغز و استه می شود. از دست دادن وزن، تب و بی اشتهایی شایع هست. سرکوب سیستم ایمنی باعث بروز فیبروسارکوما ظن ابتلا هموپلاسموز و FIP فاز فعال توکسوپلاسموز می شود. برخلاف Fiv که در آن اغلب بهایم مبتلا بدون علائم بالینی هستند. در زمان ابتلا به Felv، ۲/۳ ستوران و آدمیان مبتلا علائم بالینی را نشان می دهند ولی علائم کلینیکی می تواند بسیار گمراه کننده باشد.در مقاله امروز پتچیشما را با لوسمی گربه‌ها (FeLV) بیشتر آشنا خواهیم کرد.

تشخیص Felv

کیت های تشخیصی Felv بر اساس رویایی آنتی ژن تکاپو می کند. «برخلاف کیت FIV که بر مبنای آنتی ژن هست». در صورتی که ۲ تست به فاصله ۳۰ روز انجام شود و هر ۲ تست منفی باشد می توان حیوان را پاک در نظر گرفت. دامپزشک ها در صورت مواجه با علائم بالینی بیماری، در ابتدا از کیت های تشخیص مصرف می کنند. در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش، نیاز به انجام آزمایشات ابهام آمیز تری برای اثبات بلا هست.

پیشگیری و درمان

از آنجا که FIV و FELV درمانی ندارند، بدین سبب تمام تلاش برای نهی و امر از ایجاد ناپاکی فجور باید انجام شود. مع التاسف و خوشبختانه واکنش این دو صدمه در ایران موجود نیست. بدین لحاظ عقیم کردن گربه ها جهت عدم اجازه خروج از منزل، قبل از وارد کردن حیوان جدید و قوی پشتی از سلامت حیوان ورودی از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه محسوب می شود.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *