شهرستان محمود آباد

معرفی کوتاهی از شهر محمود آباد

برای مشاهده عکس های شهرستان محمود آباد کلیک کنید

شهر محمود آباد شهری است با سابقه کهن بندری این شهر در شمال غربی شهرستان محمودآباد واقع است و موقعیت جغرافیایی آن ۲۱ دقیقه و ۵۲ درجه طول جغرافیائی و ۲۵دقیقه و ۳۶ درجه عرض چغرافیائی می باشد و حدود ۱۸ کیلومتر مربع مساحت دارد و طبق سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت شهر به ۱۹۸۸۳ نفر رسیده است .

شهرستان محمود آباد

طبق آخرین نقشه شهر این شهر از شمال به پایان محدوده تلیکسر به طول ۴ کیلومتر و از سوی خاور به طول ۳ کیلومتر تا ۲۰ دستگاه و از سمت باختر تا دانشکده فنی مهندسی نفت به طول ۳ کیلومتر کشیده شده است .
فاصله آن تا تهران ۲۰۵ کیلومتر و تا آمل ۲۰ کیلومتر است نزدیکترین بندری است که تهران را به دریاچه خزر وصل می کند و درحال حاضر دارای سه خیابان عریض و چندین خیابان فرعی است چون بحث مور نظر ما شهر محمودآباداست در مبحثهای دیگر بطور گسترده در این باره سخن به میان خواهد آمد.

تاریخچه محله های محمود آباد

در باره سابقه تاریخی منطقه محمودآباد در صفحات پیش سخن گفته شد . اکنون به بیان تاریخی محلات دیگری می پردازیم نخست از اولین روستا که به محدوده شهر افزوده شد سخن می گوئیم و آن آهو محله است . اهو محله در غرب محمود آباد قرار دارد از شمال به دریای خزر ‌از شرق به محمودآباد ‌از جنوب و جنوب غربی به سوراخ مازو و از غرب به آزاد مون محدود است . علت نامگذاری آن به این نام معلوم نیست . ولی وجود اهوان زیادی از نوع شوکا در زمانهای نه چندان دور شاید دلیل اصلی نامگذاری آن به اهو محله باشد . بیش از این اطلاعی در دست نیست.

دومین روستائی که با توسعه شهر به محدوده آن افزوده شد سوراخ مازو است. این محل جدید از شمال به اهو محله و محمودآباد از مشرق به حربده از جنوب به تلیکسر وآباد محله و از مغرب به آزاد مون و خشت سر محدود است . روستای وسیعی با تاریخ کهن می باشد . علت نامگذاری آن را باید در تحقیق در محل بسیار فدیمی دیگری که فعلآ نام آن باغ بن است پیدا کرد . پس چند سطری در باره باغ بن می نویسیم . باغ بن که دارای سابقه تاریخی بسیار طولانی است که در باره آن تحقیق جامعی صورت نگرفت . منطقه باغ وبن قبل از آنکه مازندران به دین اسلام گرائیده شود آباد بود. این منطقه را گبرنشین می گفتند . در سالهای اخیر در منطقه باغ بن (‌اکنون در جبوب جاده آزاد مون در فاصله ۶۰۰ متری غرب بلوار امام قرار دارد )‌بومیان برای توسعه آب بندان با لودر خاک برداری و هموار کردند ‌کاسه های گلی منقش بدست آمد که تمام آن زیر چرخهای لودر خرد شد. یعنی تاریخ کهن این محل محو گردید. و بعضی از بومیانی که در آنجا ‌باغ سبزی کاری دارند می گفتند که کاسه های زیبا و پر نقش و نگار از دل خاک بیرون آورند. در چند کیلومتری اطراف این روستا یعنی در جنگل های آزادمون. ساحل شهرود در سوراخ مازو تونلهای زیر زمینی که از آجر ساخته شده بود پیدا کردند می گفتند که این تونلها همچنان ادامه داشت.

شرکت نفت محمود آباد

شرکت نفت محمود آباد

می توان چنین احتمال داد که این تونلها از منطقه باغ بن شروع می شد و به اطراف گسترش می یافت . ممکن بود محلی برای مخفی شدن مردم و ساکنان آن منطقه برای فرار از خطر باشد و یا کانالی برای عبور آب یا فاضلاب در هر صورت وجود آجرها و سفالهاو کوزه ها و ماسه های منقش و کانال کشی از یک زندگی با مرحله بسیار پیشرفته در این منطقه از روزگاران بسیار دور خبر می دهد . خوشبختانه مکانهای دست نخورده در منطقه باغ بن وجود دارد و می توان در آن به تحقیق پرداخت . اما علت نامگذاری سوراخ مازو وجود همان تونلهائی بود که از باغ بن به اطراف از جمله سوراخ مازوکشیده می شد البته اقوال دیگری هم برای نامگذاری این منطقه به سوراخ مازو رایج است .از جمله وجود درختان مازو یا موزی وبلوط کهنسال است که این منطقه به سوراخ مازو مشهور شد که چندان معتبر نیست . در هر صورت روستای سوراخ مازو و یا لیکاموزو در مسیر رود خانه شهرود به طول ۲ کیلومتر ادامه داشت.
سومین روستائی که در محدوده شهری واقع شد روستای تلکسر می باشد . این روستا در جنوب محمود آباد واقع شده است و از شمال به سوراخ مازو و از شرق به حربده و از جنوب به سیار کلا و ترسیاب و از مغرب به آزادمون و یوسف آباد محدود است.

علت نامگذاری تلیکسر

تاریخچه تلیکسر: تلیکسر را باید از دیگر محلات محمودآباد قدیمی تر دانست زیرا پس از آنکه باغ بن و بدنبال آن اهلم مرکزیت و اهمیت خود را از دست بدهد بجای آن دو منطقه در اطراف محمود آباد جانشین اهلم شدند یکی تبرآباد در شرق محمود آباد کنونی و دومی تلیکسر است . زیرا در این زمان آمل دیگر مثل گذشته اعتبار و رونق نداشت و بجای آن بابل به نام بار فروش مرکزیت یافته بود و در نتیجه خوانین که در تبرآباد زندگی می کردند در ارتباط با شهر بارفروش بودند و شاید از تیولداران بار فروش نمایندگی می کردند .

اما تلیکسر حداقل از اوایل سلسله قاچار بر چندین روستا در اطراف محمودآباد مرکزیت یافته بود و محل زندگی خوانین جنوب غربی اهلمرستاق شده بود و این خوانین از زما ن فتحعلی شاه این منطقه را به عنوان تبول دریافت کردند و در این روستا اقدامات چندی صورت گرفت و از آنچه که در اذهان مردم هنوز مانده است مسجدی بود که روستاهای اطراف برای ادای فریضه مذهبی در ماه رمضان هر سال به آنجا می آمدند و دیگری حوزه علمیه بود که به تربیت دانش آموزان و طلبه ها می پرداخت چون این مالکان روی نمدی که نقش و نگار داشت و به آن نلیک می گفتند می نشستند به این نام خوانده شد.

آدرس و شماره هتل ها و مهمانپذیرهای شهرستان محمود آباد:

 

 برای مشاهده عکس های شهرستان محمود آباد کلیک کنید

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

  1. fatemeh گفت:

    سلام من محمودابادی هستم اماالان تونیشابورزندگی میکنم خیلی خوشحال شدم عکسهای شهرمودیدم غربتوفراموش کردم اگه میتونی عکسهای بیشتری بزاز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *