آثار مهربانی

آثار مطلوب مهربانی

در روز قیامت که برای آدمی هیچ مفری نیست انسان بشدت به رحمت الهی نیاز دارد البته هستند کسانی که این رحمت را برای خود در دنیا خریده اند.

مهربانی از صفات پسندیده در اسلام و مورد تاکید آیات و روایات است که آثاری مطلوب بر زندگی فردی و اجتماعی انسان بر جای می گذارد.

پیامبر خدا (ص) می فرمایند: «هر که حتى به لاشه گنجشکى رحم کند، خداوند در روز قیامت بر او رحم آورد.»

همان حضرت (ص) می فرمایند: «سوگند به آن که جانم در دست اوست، وارد بهشت نمى شوید تا اینکه به همدیگر رحم کنید.» عرض کردند: اى رسول خدا! همه ما دلرحم و مهربانیم. حضرت (ص) فرمودند: «نه اینکه به یک فرد خاصى رحم کنید بلکه به عموم مردم رحم و مهربانى کنید. به همه مردم رحم کنید.»

امیرمومنان علی (ع) نیز می فرمایند: «در شگفتم از کسى که به رحم و شفقت فرا دست خود امید دارد، چگونه به فرودست خود رحم نمى کند.»

البته بنابر آنچه از مرور احادیث و روایات مرتبط با مهربانی به دست می آید مهربانی درباره گروه هایی خاص مورد سفارش بیشتری قرار دارد.

پیامبر خدا (ص) می فرمایند: «به عزیزى که خوار گشته و توانگرى که تهیدست شده و دانشمندى که در روزگار نادانان تباه گردیده است، رحم و مهربانى کنید.»

و نیز ایشان فرموده اند: «با مسکینان مهربانى کن.»

امیرمومنان علی (ع) نیز در این باره می فرمایند: «با کودکان خانواده ات مهربان باش و بزرگان خانواده ات را احترام گذار.»

امام صادق (ع) فرموده اند: «من به سه کس ترحم مى کنم که شایسته مهربانى اند: عزیزى که به خوارى افتاده و توانگرى که نیازمند گشته و دانشمندى که خانواده اش و مردمانِ نادان، او را خفیف و بى قدر مى شمارند.»

پی نوشت ها:

کنزالعمال

بحارالانوار

نهج البلاغه

امالی صدوق

منبعparsnews.com

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *