ادویه کاری

ادویه کاری
به غذاهایتان ادویه کاری بزنید
ادویه کاری بوی مواد ناخوشایند مانند گوشت را هم پوشش می‌دهد.

یکی از عادات برجسته مردم پاکستان مصرف غذاهای پرادویه و تند است و از آنجا که از کودکی مردم آن به خوردن این غذاها عادت می کنند، مشکلی برایشان پیش نمی آید. غیر از فلفل، ادویه ای که بسیار مورد علاقه پاکستانی هاست، کاری است.

ادویه کاری جزو ادویه هایی است که در شرق دنیا به خصوص پاکستان، هندوستان و افغانستان به مقدار بسیار زیاد در وعده های غذایی مصرف می شود. کاری ادویه ای است که در آن ۲۰ نوع گیاه معطر از جمله زیره، رازیانه، گشنیز و… وجود دارد و هر گیاه خواص بسیار عالی دارد. در فرمولاسیون کاری فلفل و زردچوبه پایه اصلی است پس کاری هم به عنوان ادویه ای خوشمزه و تندکننده و هم به دلیل داشتن ۲۰ نوع گیاه معطر بسیار قابل توجه است. از جمله خواص کاری می توان به محافظ کبد، ضدمیکروب، ضدنفخ، محرک معده، مقوی معده، معرق، دارنده ویتامین C، ضدسرطان و خنثی کننده رادیکال های آزاد اشاره کرد. از سوی دیگر ادویه کاری بوی مواد ناخوشایند مانند گوشت را هم پوشش می دهد و به طور کلی مصرف متعادل آن برای سلامت فرد بسیار مفید است. مطالعه ای که روی غذاهای غربی و شرقی انجام شده نشان داده در قسمت شرق دنیا ادویه بیشتری مصرف می شود و سلامت بدن به ویژه در قبال امراضی مانند سرطان و مشکلات کبدی بیشتر تامین می شود. کاری نیز ادویه بسیار کاملی است و عادت به خوردنش به تمامی خانواده ها توصیه می شود.

یکی دیگر از ادویه هایی که پاکستانی ها زیاد مصرف می کنند، هل است. دانه هل میوه گیاهی به نام هل است. از مغز دانه های هل که بوی نافذی دارد به عنوان معطرکننده استفاده می شود. غیر از ویژگی معطرکنندگی، هل ضدنفخ، ضددرد، ضداسپاسم، ضدمیکروب و مقوی معده به حساب می آید.

پاکستانی ها انواع ادویه و گیاهان معطر را همراه با هم به مقدار زیاد در تمامی وعده های غذایی مصرف می کنند. ادویه و گیاهانی که پاکستانی ها همزمان استفاده می کنند خوراکی هستند و اثر سم دهی ندارند و خوشبوکننده غذاها هستند و در ضمن خواصی که نام برده شد را هم دارند و چون تداخلی با هم ندارند حتما می توانند اثر هم را قوی تر کنند و حتی بو و مزه بهتری را به غذا بدهند. در ضمن چون اکثرا خوراکی هستند و صرفا دارویی نیستند مصرف مداوم آنها مشکلی را به وجود نمی آورد. به عنوان نمونه استفاده هر روزه سبزی هایی مانند تره، پیازچه، تربچه، شوید، ترخان، ریحان و… بلامانع است. البته عرض می کنم در محدوده خوراکی مصرف همزمان و مداوم آنها اشکالی ندارد در صورتی که در خوردن شان زیاده روی شود، می توانند مضر باشند. به عنوان نمونه جوزهندی دانه گیاهی خوشبو است اما مصرف زیاد آن سبب تشدید ضربان قلب، سرخی صورت و سردرد می شود.
دکتر محمدحسین صالحی سورمقی، متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران

منبعhttp://www.elife.ir

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *