حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۲

حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۲

جدول حق بیمه سالیانه بیمه اجباری شخص ثالث انواع وسایل نقلیه در سال ۱۳۹۲ منتشر شد که ارقام این جدول نسبت به جدول سال ۹۱ افزایش ۲۰ درصدی داشته است.

براساس افزایش ۲۰٫۶ درصدی نرخ دیه و در نظر گرفتن نرخ ۱۵۲ میلیون تومانی دیه در ماه‌های حرام و تعهدات مالی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزارتومانی منتشر شد…

رییس کل بیمه مرکزی نیز امروز اعلام کرد که حق بیمه‌های شخص ثالث ۱۰ درصد اضافه شده است و درواقع ۱۰ درصد نسبت به افزایش نرخ دیه کمتر است اما طبق جدول منتشر شده از سوی بیمه مرکزی برای بیمه شخص ثالث ۹۲ و مقایسه آن با سال ۹۱ افزایش ۲۰ درصدی را شاهد هستیم.

براساس جدول منتشر شده از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نرخ حق بیمه وسیله نقلیه سواری مانند سال‌های قبل به چهاردسته تقسیم شده است که براین اساس حق بیمه سواری کمتر از چهار سیلندر۵۰۴ هزارو ۷۹۲ تومان، سواری های پیکان، پراید و سپند ۵۹۵ هزار و ۹۳۵ تومان، سایر سواری‌های چهارسیلندر ۷۰۱ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شده است که نسبت به سال قبل از این اعداد رشد بیش از ۲۰ درصدی داشته است.

جدول مقایسه افزایش قیمت حق بیمه شخص ثالث سال ۹۱ و۹۲:

همچنین حق بیمه موتورسیکلت گازی در سال آینده ۱۲۶ هزار و ۱۹۸ تومان، دنده‌ای یک سیلندر ۱۵۴ هزار و ۲۴۲ تومان، دو سیلندر و به بالا ۱۶۸ هزار و ۲۶۴ تومان و دنده‌ای دارای سه چرخ یا ساید کار ۱۸۲ هزار و ۲۸۶ تومان اعلام شده است.

برای وسایل نقلیه بارکش نیز حق بیمه وسایل تا یک تن ۶۱۶ هزار و ۹۶۸ تومان، بیش از یک تن تا سه تن ۷۴۳ هزار و ۱۶۶ تومان، بیش از سه تن تا پنج تن ۹۳۹ هزار و ۴۷۴ تومان بیش از پنج تن تا ۱۰ تن یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۸۹۲ تومان، بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن یک میلیون و ۴۰۲ هزار و ۲۰۰ تومان و بیش از ۲۰ تن یک میلیون و ۴۸۶ هزار و ۳۳۲ تومان اعلام شده است. در مورد سایر وسائل نقلیه مانند کشاورزی، راهسازی و ساختمانی ۳۷۱ هزار و ۵۸۳ تومان و وسائل نقلیه حمل زباله و خیابان‌ پاک کن‌ها ۶۰۲هزار و ۹۴۶ تومان در نظر گرفته شده است.

بنابر اعلام بیمه مرکزی تعرفه حق آمبولانس، وسیله نقلیه ویژه حمل خون، حمل وسائل رادیولوژی و آتش‌نشانی با توجه به نوع و ظرفیت آنها براساس تعرفه‌ی وسائل نقلیه مشابه محاسبه می‌شود. هم‌چنین در مورد وسائل نقلیه تعلیم رانندگی ۱۵ درصد حق بیمه مربوطه اضافه خواهد شد.

براساس این جدول بیمه‌گر موظف است هنگام صدور بیمه‌نامه به ازای هر بار تخلف حادثه‌ساز وسیله نقلیه که طبق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی در دوره یکساله قبل از صدور بیمه‌نامه صورت گرفته باشد دو درصد و در مجموع ۱۶ درصد به حق بیمه مربوطه اضافه خواهد شد.

هم‌چنین شرکت‌های بیمه موظف شدند که رانندگان خودروها را نیز بیمه شخص ثالث کنند که براین اساس حداکثر حق بیمه پوشش حوادث راننده برای خودروهای سواری ۴۵ هزار و ۶۰۰ تومان، اتوبوس و بارکش ۱۵۲ هزار تومان و موتورسیکلت ۳۸ هزار تومان است که به حق بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود.

هم‌چنین طبق قانون به حق بیمه اعلام شده در این جداول مبلغ مقرر مالیات بر ارزش افزوده که همان پنج درصد است، اضافه خواهد شد.

منبع: ایسنا

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *