آموزش پارک دوبل

آموزش پارک دوبل

چرا پارک دوبل؟

جواب: همیشه نمی تونید جایی پارک کنید که کسی نیست. پارکینگ های اختصاصی، فروشگاه های زنجیره ای، جای پارک های مورب از جمله جای پارک های ساده هستند که با سر می تونید پارک کنید.اما تصور کنید بین دو تا ماشین می خواین پارک کنید و با سر برید توی جای پارک.می تونید حدس بزنید چه اتفاقی ممکنه بیفته؟ ماشینی که از جای پارک زده بیرون و نه داخله و نه بیرون . هر کسی ببینه می تونه حدس بزنه چه راننده ی ناشی این پارک رو زده .بعلاوه پارک دوبل خوب از ماشین شما در برابر برخورد ماشین ها با آینه بغل یا بدنه ی اتومبیل جلوگیری می کنه. حتی خروج شما از پارک هم راحت تر میشه. جدای از این می تونید هر جایی ماشینتون رو پارک کنید و برای پیدا کردن یه جای پارک خوب تا ۶۰ تا خیابون اونطرف تر نرید تا جایی پارک کنید که کسی نبینتون!

چطوری یاد بگیرم؟

جواب: یادگرفتن پارک دوبل یه سری اصول داره که ۲۰ درصدش تئوریه و ۸۰ درصد عملی. ۳-۴ تا اصل هست که باید رعایت کنید.باقی اصولش زیاد مفید نیست و تمرکز شمارو بهم می زنه. بیشتر با تجربه بدست میاد و با خوندن از جایی نمی تونید معجزه کنید. کار سختی هم نیست…فقط اعتماد به نفس و تمرین می خواد. باور کنید اگر از ۱ تا ۱۰ پارک دوبل رو از نظر سختی بخوام شماره گذاری کنم، نمره ۴ رو می گیره.یعنی زیر متوسط و در رده آسون! فقط یادگرفتنش دیرتر از بقیه اصول رانندگیه اما خطرش بی نهایت کمتره!

به حرف استادم گوش بدم؟

جواب: گوش بده اما خودت رو درگیر تئوری نکن! سعی کن یه سری اصول رو یاد بگیری و باقیش رو با حس خودت انجام بدی.

الف) جای پارک مناسب و نحوه وارد شدن به جای پارک:

راهنمای راست روشن و آروم آروم به سمت راست حاشیه خیابون نزدیک بشید. فرض کنید یه جای خالی هست. اگر خیلی واضحه که اینجا می تونید پارک کنید( مثلاً اندازه چند تا ماشین جای خالی هست) که هیچ. اما اگر فکر می کنید ممکنه جا نشید، ماشین رو موازی جای خالی نگه دارید. اگه اندازه ی ۱٫۵ تا ۲ متر بیش ازطول اتومبیل شما جای خالی وجود داشت اقدام به پارک دوبل کنید. یادتون باشه خیابون شلوغه. پس زمان مناسب برای پارک، زمانیه که اتومبیل های پشت سر شما رد شدن و یا فاصله زیادی از شما دارند. چون در هنگام پارک دوبل، اتومبیل به سمت جاده می چرخه و احتمال برخورد وجود داره!

قبل از شروع به پارک کردن باید بگم که حرکت مورچه ای وآرام ماشین خیلی مهمه. آروم حرکت کنید. خیلی آروم. عجله ای نیست.

توجه: از بابت عکس ها عذر می خوام. چون سمت راست و چپش قاطیه. عکس ها صرفاً جهت نشون دادن نحوه پارک کردنه. پس وقتی میگم فرمون رو بپیچید سمت راست و تو عکس پیچیده دست چپ، من رو ببخشید.

ب) شروع پارک:

خب فرض کنیم جای مناسب رو پیدا کردیم. فاصله شما از اتومبیلی که می خواین ازش پارک دوبل بزنید باید از نظر عرضی حداقل ۵۰ سانتی متر باشه.در نیم متری اون قرار بگیرید. اسم این اتومبیل رو میذاریم A . سپس به اندازه ی یک کاپوت، از ماشین A بزنید جلو و ترمز کنید.یعنی کاپوت اتومبیل شما جلوتر از سپر ماشین (A) باشه.

حالا دنده عقب بگیرید و در حالی که حواستون به شیشه کوچک مثلثی صندلی عقب ( پشت شاگرد) هست، عقب برید.وقتی تونستید از این شیشه، عقب ماشین A رو ببینید، باید سرعت رو خیلی خیلی کم کنید(مورچه ای). در حالی که انقدر آروم حرکت می کنید، فرمون رو کامل بسمت راست بپیچونید .دو تا ۳ ثانیه به حرکت ادامه بدید و سپس متوقف بشید.

( می تونید تخمین بزنید که فاصله عقب شما با جدول چقدره.بهترین کار اینه که یه کم مثلاً نزدیک ۱ متر که رفتید عقب، توقف کنید.). خب حالا اگه خوب نگاه کنید، متوجه میشید که درب سمت شاگرد نزدیک سپر ماشین A قرار گرفته.

فرمون رو به سمت مخالف بپیچونید و در حالی که دارید فرمون رو می پیچونید عقب برید و همین که پشت سر اتومبیل A قرار گرفتید توقف کنید. مواظب باشید به اتومبیل پشت سری نزنید. می تونید در نهایت فرمان رو صاف کنید و یا اگر نمی خواین در هنگام خروج از پارک، زیاد عقب و جلو برید، دست بهش نزنید تا خیلی راحت بعداً از پارک بیرون بیاین. یه نگاه هم به فاصله تون از هر دو اتومبیل بندازید. بهتره نیم متر از جلویی و نیم متر از عقبی فاصله داشته باشید تا هر سه اتومبیل بتونن بدون برخورد با همدیگه از پارک در بیان.

تمام. موتور رو خاموش کنید.

اگر خوردید به جدول:

مهم نیست. از پارک با همون فرمون بیاین بیرون و دوباره در نیم متری اتومبیل A قرار بگیرید و از نو شروع کنید. اشکالی نداره( غیر از موقع امتحان ! ).

اگر زدم به ماشین پشتی:

فقط دعا کنید صاحبش اون نزدیکیا نباشه. بعد یه کم برید جلو.

اگر صاحبش اومد:

امیدوارم که نیاد. اما اگه اومد به حرفاش گوش نکنید و فقط یه عذر خواهی ساده کنید .زیادیم حرف زد بگید که چی شده حالا؟ به بقیه حرفاشم گوش ندید وقتی انقدر شعور نداره و توهین می کنه.

مطلب دوم: (ترجمه شده):

اتومبیل جلویی: A

اتومبیل عقبی: B

۱٫ به ماشین A تا اونجا که می می تونید نزدیک شوید طوری که چرخ های شما صاف باشه و بدین ترتیب موازی اون قرار بگیرید.ایستادن موازی ماشینی که می خواین ازش پارک دوبل بگیرید بسیار مهمه. بنابراین از عقب و جلو کردن ماشین برای ایستادن موازی، خجالت نکشید!

۲٫ به سمت راست نگاه کنید . اگر راحت هستید با دست چپ فرمون رو بگیرید و دست راست رو پشت صندلی شاگرد قرار بدید.

۳٫ وقتی چرخ های عقب اتومبیل شما دقیقاً کنار چرخ های اتومبیل A قرار گرفت، فرمان را کامل به سمت راست بچرخانید و با حرکت مورچه ای عقب برید. این کار رو آروم و آهسته انجام بدید و فاصلتون با اتومبیل A رو تحت نظر داشته باشید. همچنین مواظب اتومبیل هایی که از سمت چپ شما در حال عبور هستند باشید.

۴٫ وقتی درب جلو اتومبیل(سمت شاگرد) نزدیک سپر اتومبیل A قرار گرفت، توقف کنید و فرمان را کاملاً به سمت چپ بگردونید. قرار گرفتن در فاصله مناسبی از اتومبیل A اهمیت زیادی دارد. ما نمی خوایم خیلی به اتومبیل A نزدیک بشیم. همونطور که نمی خوایم به بدنه ی اون خراش بندازیم.( دیگه اصطلاح آمیانه ش رو خودتون می دونید ).

۵٫ حال از آینه عقب به اتومبیل B نگاه کنید و فاصله ی خودتون رو تخمین بزنید. این مرحله کمی پیچیده ست و بهتره از کسی کمک بگیرید اما ا گر تنها بودید، با دقت و خیلی آروم به عقب حرکت کنید تا دقیقاً جلوی اون قرار بگیرید. ( حالا زدید هم مهم نیستا فقط آروم بزنید که پلاک اتومبیلش نشکنه. )

۶٫ حالا چرخ ها رو راست کنید. به سمت جلو حرکت کنید طوری که دقیقاً ما بین دو اتومبیل قرار بگیرید. نیم متر از A نیم متر از B. استانداردش البته ۱۵ سانتی متره. ولی خودمونیم.بی خیال!

نکته: بهتره این تمرین رو چندین بار تکرار کنید تا احساس راحتی بکنید و مطمئن بشید می تونید بدون اشتباه و بدرستی پارک کنید. خیلی خوبه اگه در هنگام پارک کردن آرامش داشته باشید.اگر استرس دارید، کمی صبر کنید و نفس عمیق بکشید. به زودی و یا بعداً شما یک راننده حرفه ای در پارک دوبل خواهید بود و اغلب اوقات ازش استفاده خواهید کرد.

منبع: dande5.persianblog.ir/post/14

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. مانیا گفت:

    ممنون از شما دوست گرامی

  2. مانیا گفت:

    سلام وب جالبی است

  3. sevil گفت:

    mamnooooooooooooooooon

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *